Система Orphus

Дата додавання: 2013-05-08

У другій половині XIX ст. кілька сотень десятин родючої землі неподалік Єлисаветграда придбав російський землевласник Балашов . Його цікавили не тільки чорноземи рівних, яким важко знайти, але і велика перспектива збуту на міжнародних ринках зерна. Через його землі проходила залізниця, яка вела до Чорноморських портів. Так у верхів'ях Інгулу, по сусідству зі слободою Лелеківці , з'явилося село під назвою Балашівка.

Село швидко розвивалося, господар скуповував землі у селян, які отримали її в результаті земельної реформи 1861 року. Незабаром з південного боку залізниці виникло інше поселення того ж власника. Його нарекли Новою Балашівкою . Дві Балашівка з'єднував залізничний переїзд, який, до речі, існує і понині. Але доля Нової Балашівки склалася дещо краще Старої: їй в майбутньому судилося стати околицею міста Зінов'євська ( P.S. колишня назва міста Кропивницький ), приміським районним центром, промисловою зоною Кропивницького.

А починалося все з бурого вугілля. Перші поклади цього дешевого місцевого палива були виявлені ще на початку ХХ століття. До розробки родовищ приступили в 1919 році, це були нелегкі часи для міста. Постійної твердої влади не існувало, вона переходила мало не щодня від червоних до білих, від соціалістів до анархістів, керували містом навіть австро-німецькі генерали. У 1919 році з Дону наближався Денікін. На початку літа він захопив Донбас, відрізавши значну частину України від донецького вугілля - основного постачальника палива жителям і промисловості міст.

Четвертого червня 1919 року газета "Известия Елисаветградского Совета рабочих и крестьянских депутатов" друкує статтю депутата Ігоря Тамма - майбутнього Нобелівського лауреата - під промовистим заголовком: "Бережіть паливо", а також його виступ "Як посилити видобуток бурого вугілля?". Публікації про необхідність видобутку вугілля з'являються в газеті 7, 14 червня. 22 - друкується повідомлення: "Разведка специалистов Совнархоза сообщает, что на Злодейской балке нашли бурый уголь на семь саженей. Первый слой на глубине одного аршина. Качество топлива хорошее". ( P.S. Сажень - близько 2 метрів, аршин - 71 сантиметр. ) Тобто паливо знаходилося практично на поверхні.

Однак налагодити виробництво бурого вугілля вдалося вже нової, радянської влади - в 1921 році. 1 січня газета "Червоний шлях" повідомила: "На Балашовском руднику працюють робітників - 102 людини, службовців - 16. Відправлено вугілля на брикетний завод 2950 пудів. Наявність вугілля на 15 грудня - 67625 пудів." ( P.S. Пуд - 16 кг. )

Справжнім святом для всього міста було 1 вересня 1931 року: на Балашовці стала до ладу перша буровугільна шахта "Піонер" , створено управління "Бурвугілля". А незабаром почала працювати і шахта "Піонер-біс". Вугілля добували до окупації міста німцями влітку 1941 року. Відступаючи, радянські керівники наказали підірвати шахту.

Хоча буре вугілля мав прекрасні якості і не глибокі поклади (до 70 метрів), експлуатація шахт тривала недовго через часті затоплення підземними водами. Шахту "Піонер" закрили ще на початку 40-х років, а "Піонер-біс" - в 1947 році. Архівні справи свідчать, що геологи оцінювали запаси Балашовського родовища як дуже значні.

Після війни шахту вже не відновлювали в зв'язку з розвитком буровугільної промисловості в Олександрії.

Як село Зінов'євського повіту Балашівка існувала до 1932 року. Потім вона одним з перших навколишніх сіл була включена до складу міста, стала центром Зінов'євського, а згодом Кіровоградського району. На Балашовці зосереджений потужний виробничий потенціал: заводи, фабрики, комбінати, бази, склади, автопідприємства, безліч об'єктів торгівлі, залізнична станція.

У 1957 році в районі Нової Балашівка завершено будівництво заводу з обробки гібридного насіння кукурудзи. [31]

Сообщение
Газета "Кіровоградська правда", 03.01.1958 р., № 2, інв.№ 3213, арк.4

(фото з державного архіву Кіровоградської області)

(За матеріалами- сайту www.Vechirka.com.ua)

Кількість переглядів: 8144


При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова