Система Orphus

У 1909 р в місті було 17 єврейських шкіл (крім хедерів), талмуд-тора, загальноосвітній і професійне училища.

У 1909 році населення Єлисаветграда становила 81 959 осіб (православних - 49 458, євреїв - 30 104).

У 1909 р. створено Товариство шанувальників кінного спорту, яке влаштувало в Єлисаветграді іподром для змагань.

У 1909 р. відомий лікар і вчений-антрополог С.А. Вайсенберг заснував в Єлисаветграді Суспільство поширення староєврейської мови (івриту), в яку записалося 70 осіб.

У 1909 р. на банної площі в Єлисаветграді закладений сквер ім. І.І. Макєєва.

У 1909 р. в Єлисаветграді заробила єврейсько-російська бібліотека, завідувач Я. Шульман.

В 1909 р. в Елісаветграде почала виходити газета «Южный листок».

До будівельного сезону. Зараз порушено питання про розширення будівлі, де знаходиться міська управа. Передбачаються прибудови в два поверхи з однієї й іншої сторони нинішнього корпусу. Причому добудова з боку Орловського банку буде з'єднана з нинішнім приміщенням банку у вигляді розширення його, для чого правління банку виявить згоду зайняти місту на пільгових умовах 20 тисяч рублів. Питання вноситися. (Газета «Голос Юга», січень 1909 р.)

18 січня 1909 р народився письменник - Рудольф Юлійович Бершадський .

У січня 1909 р народився інженер-суднобудівник - Олександр Григорович Архангородський . Під час ВВВ в евакуації в Киргизії проектував озерні судна.

9 січня 1909 р. орендар єлисаветградського театру Є.В. Елькінд, що складається в той же час директором катеринославського і бердянського театрів, зняв нещодавно літній театр в Єлисаветграді, а тепер веде переговори про будівництво в Херсоні літнього театру.

14 січня 1909 р. піднято питання про розширення будівлі, де знаходиться міська управа. Передбачаються прибудови в два поверхи з однієї й іншої сторони нинішнього корпусу, причому добудова з боку орловського банку буде сусідній з нинішнім приміщенням банку на увазі його розширення, для чого правління банка пред'являє згоду зайняти місту на пільгових умовах 20 тисяч рублів. Питання вноситься в думу.

17 січня 1909 р. повідомляють, що останнім часом в місті приїжджими селянами проводиться продаж тайноубойної худоби. Вчора, наприклад, на Ковалівці якийсь приїжджий селянин відкрито продавав м'ясо, на якому не було клейма бійні.

Злий умисел або технічний промах. При новозбудованому біологічному фільтрі в Єлисаветградській земської лікарні обрушився 9-сажнів глибини всмоктуючий колодязь. (Газета «Голос Юга», січень 1909 р.)

Катання на санях. Легкові візники весь день Нового року бралися нарозхват. Катання відбувалося головним чином центральними вулицями, але багато виїжджали і за місто. Парокінні візники брали по 2 -2 рубля 50 копійок на годину (Газета «Голос Юга», січень 1909 р.)

Новорічні нагороди. Члени єлисаветградського окружного суду по цивільному відділенню В.А. Нікітін і В.І. Васильєв нагороджені орденами Святої Анни 2 ступеня (Газета «Голос Юга», січень 1909 р.)

орден Святої Анни
Знак ордена Святої Анни 2-о ступеня

4 лютого 1909 р. до відома розшукового відділення дійшло, що в слюсарній майстерні А.Гольдреера по Петровській вулиці проводиться незаконне таврування ваг та гир. З метою перевірити ці чутки, у Гольдреера в майстерні був проведений обшук, під час якого на одній із шаф в купі завернутих ганчірок знайшли 14 мідних паличок з витісненими на них цифрами, службовцями для таврування ваг. Ці предмети поліцією конфісковані, за словами Гольдреера, кимось йому з помсти підкинуті. У справі проводиться дізнання.

13 лютого 1909 на Дворцевій вулиці, на розі Миргородської, в даний час відкритий цікавий кабінет «силомір». Кабінет цей обладнаний багатьма Цікаво апаратами в області атлетики. Між іншим, є апарат доктора Коха для дослідження легенів.

21 лютого 1909 р. якийсь Сухобрусов знайшов на Кінній вулиці загублений кимось золотий браслет і продав його одному з місцевих ювелірів. Поліція, дізнавшись про це, відібрала у покупця браслет, а Сухобрусова притягнула до відповідальності. Браслет цей зберігається в 1-й частині і буде відданий особі, яка його втратила.

Реклама. На станції трамвая біля вокзалу споруджено щит, на якому будуть виставлені для реклами вивіски деяких торгових фірм. Щоб привернути більше уваги, на щиті поставлені годинник. (« Голос Юга », 7 лютого 1909 року)

20.03.1909 року Єлисаветградська міська дума прийняла рішення про перейменування вулиці Беспоповської на вулицю Гоголя.

Новий вид реклами. Наше місто не відстає від інших великих міст, де промислові фірми важають рекламу, як «двигун торгівлі». Крім того, що вагони трамвая рясніють оголошеннями, деякі власники закладів друкують адреси своїх фірм на зворотному боці трамвайних квитків ( газета «Голос Юга», 9 червня 1909 рік )

15 липня. Спека. Вчора в місті в тіні було днем 29,5 градусів, на сонце ж температура заходить до 39 градусів. (Газета «Голос Юга», липень 1909)

17 липня. Пожертвування. Конторою «Голос Юга» отримані пожертвування Ф.Н. Каменської для тюремної бібліотеки понад 150 книг. (Газета «Голос Юга», липень 1909)

У серпні 1909 року народилася сходознавець - Тетяна Олександрівна Жданко . 1963 - доктор історичних наук.

14 вересня 1909 р. народився конструктор - Іван Григорович Мащенко . 1966 - Кандидат технічних наук.

Барон В.Є. Швахгейм призначений на посаду начальника Єлисаветградського повіту.

Наказ по поліції. Єлисаветградським поліційместером П.Г. Кузнєцовим виданий наступний наказ по поліції: «Наказую приставам, всім чинам поліції, винних в їзді на велосипедах по тротуарах, носінні і перевезення величезних речей і тим обмежувальних рух публіки, доставити в частину для складання протоколу». (Газета «Голос Юга», жовтень 1909)

Перейменування Невської вулиці. Відучора вступило в силу перейменування Невської вулиці. Тепер ця вулиця носить назву Пашутинская. Вчора вже прибивали на будинках нові таблички з цим найменуванням. (Газета «Голос Юга», жовтень 1909)

Розширення заводів. Завод Шкловського значно розширюється, так як Школовській згорілий млин не відновлює, а будує на її місці ливарну. Будівництво йде вже до кінця, але, ймовірно, не раніше майбутнього року почнеться робота в новій ливарної. (Газета «Голос Юга», жовтень 1909)

За матеріалами:
Історичний календар Кіровоградщини на 2007 рік. Люди. Події. Факти
Історичний календар Кіровоградщини на 2008 рік. Люди. Події. Факти
Історичний календар Кіровоградщини на 2009 рік. Люди. Події. Факти
Історичний календар Кіровоградщини на 2012 рік. Люди. Події. Факти
Історичний календар Кіровоградщини на 2014 рік. Люди. Події. Факти
Сіті - газета твого міста
Газета 21-й Канал
Інші джерела ЗМІ


При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова

  Наверх