Система Orphus

Дата додавання: 2019-03-20

Посилення гітлерівського терору проти мирного населення, вилучення продовольства і інших цінностей не могли не викликати опір окупаційному режиму.

18 липня в обком партії надійшла директива ЦК ВКП (б) партійним органам, яка ставила питання про розгортання підпілля і створення партизанських загонів, а також диверсійних груп не тільки на окупованій території, але і в тих районах, яким тільки загрожувала навала.

Виходячи з ситуації і вимог директив ЦК КП (б) У, Кіровоградським обком Компартії України було передбачено створення підпільних структур в кожному районі, Кіровограда і на залізничній станції Знам'янка. Але в зв'язку з швидким наступом ворога частина підпільних організацій не встигла підготуватися до переходу на неофіційне положення. Частина їх членів відійшла з підрозділами Червоної Армії на схід, інші потрапили в полон і були страчені.

В області були створені партизанські загони імені Ворошилова, Щорса, Сталіна , які діяли в лісовій місцевості на території Кам'янського, Знам'янського і Елісаветградковского районів.

На протидію підпільним організаціям німцями створювалася агентурна сітка за допомогою, якої вони проникали в підпіллі. В наслідок зради, вже в кінці 1941 року загинули керівники кіровоградського підпілля П. Василина, Е. Скабард, І. Нечаєв, П. Боевец, І. Щученко. З оприлюднених розсекречених архівних матеріалів гітлерівської СД стало відомо, що «під час арешту члена підпільного комітету партії Кіровоського району було виявлено 50 кг листівок і пропагандистської матеріалу, призначених для підпільної діяльності компартії на Україні» (не виключено, що мова йде саме про В.К. Василину , оскільки в листуванні окупаційної адміністрації Кіровоград іменувався Кіровим).

В звіті про роботу німецької таємної польової поліції (ГФП - гехайме фельдполіцай) від 18 листопада 1941 року повідомляється, що «диверсійна група, яка з'явилася під Знам'янкою, розгромлена завдяки рішучим діям 213-й охоронної дивізії. Диверсії на залізниці в цьому районі повністю припинилися. Таким чином, цей район можна вважати очищеним від партизанським банд».

В після воєнні роки радянські органи держбезпеки так і не встановили причину провалу першої антигітлерівського підпілля в Кіровограді.

Місто 1943
жовтень 1943 року

Одна з вулиць міста носить ім'я Олени Бур'янова , вона розгорнула активну антифашистські діяльність: надавала допомогу радянським військовополоненим, підтримувала зв'язок з партизанським загоном, поширювала листівки. Провал групи Бур'янової пояснюється тим, що серед підпільників виявився зрадник, її колишній учень. Відомо, що арешт групи стався восени 1943 року, а вже 22 листопада 1943 року Бур'янову разом з іншими підпільниками розстріляли в яру біля Соколівських хуторів. За однією з версії причини розкриття кіровоградського підпілля восени 1943 року є те, що у вересні 1943 року в Кіровоград передислокувалася німецька розвідшкола «Оріон» разом з «абверкомандою-101», які спеціалізувалися на протидії радянському підпіллю. Тим більше, що після перших арештів в 1941 року всі потенційні члени підпілля були під контролем у фахівців СД.

Слід визначити, що відразу після звільнення області обласний комітет компартії почав роботу з обліку і реєстрації учасників підпільного і партизанського руху.

Певну роль в розгортанні партизанського руху на Кіровоградщині зіграли колишні військовополонені. Вирвавшись з оточення або нацистських таборів вони йшли в ЛНС, щоб мстити окупантам.

За офіційною компартійної статистикою протягом травня - серпня 1943 року партизанами Кіровоградщини було знищено 46 ворожих ешелонів.

За офіційною статистикою , всього на окупованій території області на кiнець 1943 року діяло 48 підпільно-диверсійних груп, 4 підпільно-диверсійних організацій, 18 партизанських загонів, які налічували понад 16 500 партизан, 55 530 підпільників і близько 43 000 учасників інших форм боротьби з німецькими загарбниками. Ними було пущено під укіс 74 ешелони, підірвано 9 мостів, знищено багато живої сили і техніки ворога. [70]

клятва
клятва
Текст клятви члена підпільної групи
(Фото з державного архіву Кіровоградської області)
(20 січня 1942) Ф.Р-429, оп.3, спр.24, арк.2, 2 зв.

Кількість переглядів: 1102


При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова

  Наверх