Главная » Лиха » Пожежа

Пожежа

Дата додавання: 2013-11-06

Великі пожежі в Єлисаветграді були:

- 10 липня 1798 року;

- 13 листопада 1812 року;

- 1819 року;

- 1823 року;

- 1 квітня 1833 року;

- 16 липеня 1834 року;

- 15 липеня 1844 року;

- 15 липеня 1871 року.

Під час найбільшої пожежі, яка сталася 10 липня 1798 року , згоріли будівлі міських публічних місць і духовного правління, а також їх архіви, дві церкви, більше двадцяти кварталів і сімдесят і дві лавки. З числа згорілих церков: Преображенська (вона ж едіноверчеська), а інша - Успенська на Перспективній вулиці, обидві були дерев'яними.

Пожежа почалася з будинку Морозова, на розі Михайлівської і Купецької (нині - вулиця Преображенська ) вулиць. Пізніше на цьому місці був побудований будинок спадкоємців купця Воїнова. Від будинку Морозова пожежа набула подальшого розповсюдження по двох напрямах: по одному напрямку по Купецькій вулиці на базар, а по іншому - по Успенській (нині - вулиця Гоголя ) на Велику Перспективну вулицю, а звідти на Ковалівку .

Вигорів майже весь центр міста і Ковалівка. Тільки власники будинків (купці і міщани) зазнали збитків майже в 700 000 рублей. Тому держава була змушена надати місту грошову позику в 100 000 рублів. [9]

13 листопада 1812 року , згорів корпус дерев'яних лавок, які перебували на Великій Перспективній вулиці, біля великого моста.

Пожежа в 1813 році заподіяла збитків на суму до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Пожежами в 1819, 1823 і 1844 роках були знищені на базарі все лавки з товарами: червоні (лавка з аршинним товаром), залізні, шкіряні і дріб'язкові.

Пожежами 01 квітня 1833 року і 16 липня 1834 року було знищено (згоріло) більше половини міста, майже всі передмісті міста ( Пермське і частина Биково ), що склало матеріальних збитків на 1 364 349 рублів асигнаціями.

Пожежа 1834 року зі слів старожилів почалася опівдні з заїжджого двору Кольцова, на Великій Перспективній вулиці, на місці якого потім перебували будинку купця Шейдер (колишні Симки). Звідси вогонь перейшов на сусідні будівлі питної контори, що містилася в будинку купця Дружиніна (пізніше вдома Шкловскаго), тут крім будівель горіла горілка, що багато сприяло посиленню пожежі, потім на іншій стороні Великій Перспективній вулиці загорілися будівлі комерції радника Фундуклея (пізніше місце міського бульвару, нині - площа Героїв Майдану) і при сильному південно-східному вітрі вогонь швидко поширився по Великій Перспективній вулиці. При чому сильно постраждав будинок генерала Екельна (пізніше будівля жіночої гімназії); з правого боку не доходячи до будинку Шігарцева (на місці якого пізніше перебували магазини спадкоємців Трестера), вогонь попрямував до Ковалівці, по Преображенської вулиці, обхопив значну частину будівель, в тому числі будинок і дворові споруди Макєєва, в будинку якого в той час містився корпусний штаб. Потім вогонь перекинувся через річку Інгул на Бикову і там пожежа знищила багато будівель. Ця пожежа тривав кілька днів і весь цей час погорільці і більшість жителів перебували на бивуаках (місце тимчасового проживання, ночівлі в умовах природного середовища) кругом міста. В цей пожежа Велика Перспективна вулиця і центральна частина міста взагалі настільки постраждали, що на місці згорілих будівель, проти Собору, передбачалося в 1836 році утворити плац-парад, скупивши зазначені місця у їх власників.

В останній великій пожежа, яка сталася 15 липня 1871 року , згоріли борошняні та олейній ряди на базарі, а також товчок (невеликий стихійний ринок). У цій же пожежі на базарі згорів двоповерховий кам'яний будинок, в якому містилися трактир і лавки, заповіданий купецької вдовою Набокової громадської жіночої гімназії. На отриману страхову премію на цьому місці були побудовані кам'яні одноповерхові лавки.

Таке знищення від пожеж пояснюється перш за все будівлями в місті, які були дерев'яні, за винятком декількох кам'яних, таких будинків як: генерала Екельна, на Перспективній вулиці (пізніше жіноча гімназія), Фундуклея, там же Шігарцева, Макєєва, Меснікова, на розі Олександрівської (нині - вулиця Тарковського ) і Преображенської вулиць, що належить спадкоємцям Головіної, Лагунова (пізніше належало Арешнікову) і деяких інших, які були побудовані на початку XIX століття.

Потім більш правильна організація пожежної частини і придбання більш задовільних пожежних труб надійшли лише в кінці 1830 років, коли місто перейшло у військове відомство. При чому одночасно були прийняті суворі заходи до дотримання всіляких пересторог проти пожежі. Крім цього для всіх жителів було обов'язковим брати участь в гасінні, являтися на пожежу, одні з водовознимі бочками, а інші з вогнетривкими знаряддями (гаками, ломами і сокирами). І нарешті, квартирували в місті військові частини, повинні були своєчасно з'являтися на пожежу. [1]

Кількісь переглядів: 5277

При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова