Дата додавання: 2013-12-17
Холера поширювалася по містах південного краю і спалахнула в місті Єлисаветград вперше в 1830 році. Друге нашестя епідемії спіткало місто в 1848 році , причому вона була надзвичайно смертельної.
Про холеру 1848 року м. Єлисаветград в справах міського архіву збереглися такі відомості:
« Десь в жовтні 1847 року холера почала з'являтися поблизу міста Єлисаветграда, хвороба лютувала в Кременчуці і в Новомиргороді. Внаслідок чого в Єлисаветграді почали приймати деякі захисні заходи. За розпорядженням начальства знищувалися кавуни і дині, стежили, щоб на ринку продавалися свіжі продукти, якщо з'являлася в продажу не свіжа риба її відразу ж знищувалася, а збитки лягали на торговців. Також очищали колодязі і відхожі місця.
У 1848 році була весняна посуха, стояла дуже сильна спеки, а десь 5 червня з'явилися перші хворі з ознаками холери. За наказом корпусного командира графа Остен-Сакена в розпорядженні, якого як начальника південних військових поселень в той час знаходився м. Єлисаветград, негайно були організовані християнський і єврейський комітети щодо запобігання холери.
До обов'язків членів входило стежити за діями опікунів по десяткам, доставляти все необхідне для тимчасових відділень хворих на холеру. Бідних хворих вирішено було негайно відправляти в тимчасові відділення які були влаштовані при міській лікарні і богодільнях християнської та єврейської.
Крім зазначених трьох відділень для хворих нижніх чинів в серпні місяці були відведені ще приміщення в манежі і військових бараках, де було влаштовано три холерних лазарету.
Для більш суворого нагляду за хворими, місто було поділено на дві частини, по числу поліцейських частин, і кожна частина на десять десятків, якими завідували особливі піклувальники обрані комітетом, з двома помічниками.
На обов'язок опікунів було покладено відвідувати хворих не менше трьох разів на день: рано вранці в полудень і в 7-м години вечора, спостерігати за свіжістю продуктів, що вживаються в їжу, питвом і т.і., негайно сповіщати лікаря про хворих і відправляти в холерні відділення бідних, які не мають можливості лікуватися вдома.
В веденні кожного піклувальника знаходилося від 78 до 164 будинків. У медичному відношенні місто було поділено таким чином: в перших п'яти десятках 1-й частині лікар Міцкевич і два фельдшери; по-друге п'яти десятках 1-й частині лікар Маньковський і два фельдшери; в перших п'яти десятках 2-ї частини і єврейської лікарні штаб лікар Ундеровіч і штаб лікар Чернявський і три фельдшера; по-друге п'яти десятках 2-ї частини і християнської богадільні доктор Гебель, лікар Зандер і три фельдшера.
В доглядальниці до хворих уряд призначав безсімейних солдаток. Для розтирання хворих були найняті служителя сильної статури. Єврейський комітет мав таких служителів до 60 осіб, які при захворюваннях надавали першу допомогу. Розтирання горілкою з перцем було дуже ефективним засобом.
Для швидкого знаходження практикуючих лікарів над їхніми будинками вивішувалися червоні значки (прапори), над будинками фельдшерів - блакитні. Для якнайшвидшого розвідки хворих над будинками останніх дільничними піклувальниками вивішувалися білі значки.
У відпускаємої для потреб хворих по десяткам, горілку підмішували дьоготь для того, щоб служителя не могли її пити.
Якщо родичі відмовлялися доглядати за хворими, то в покарання відправлялися в холерні відділення. Зрозуміло, те саме чиніть їм з нижчим класом населення. Опікуни і їх помічники строго переслідувалися за недбале ставлення до своїх обов'язків зі спостереження за своїми ділянками і піддавалися стягненням.
Саме живу участь в контролі за діями комітету і піклувальників приймав сам корпусний командир граф Дмитро Ерофеич Остен-Сакен. Він роз'їжджав по місту, ходив в будинку хворих і про всі помічені заворушеннях доповідав комітету. Свого ведення в якості дільничного піклувальника він взяв також три десятка: дев'ятий і десятий 1-ї частини і десятий десяток 2-ї частини.
Членами християнського комітету складався під головуванням міського голови П.Е. Сахорова складалися: бургомістр міського магістрату Н.П. Пашутін, купець І. Д. Шігарцев, доглядач повітового училища Г.І. Жуков і особистий почесний громадянин І.Н. Макєєв. Медичної ж частиною керував штаб-доктор, статський радник Ісполатов.
На початку появи в місті холери, 5 червня, велике число захворювань на холеру та велика смертність були у другому десятку 1-ї частини (до 16 хворих на день), в дев'ятому десятку 1-ї частини від острогу за течією річки Інгулу до колишньої поштової станції (до 20 хворих на день) і в десятому десятку 1-ї частини від будинку Коновалова до казенному саду. Особливо довго трималася захворюваність в 3-м, 4-м, 5-м, 7-м і 9-м десятках 1-ї частини, які можна вважати самими хворими в той час, місцевостями міста. У другій частині міста холера спочатку з'явилася в 6-му десятку від будинку міщанина Ващакіна і до кінця вулиці в сторону Ковалівки .
Найбільш поширилася холера в 5-му десятку, 2-ї частини, (передмістя Ковалівка) і в 8-му десятку, від будинку Чайковського до Погорелко і фортеці.
До найбільш нездоровим в той час в цій частині міста можна віднести 5, 6, 9 і 10-й десяток, сама ж здорова місцевість міста в той час виявилася перший десяток 1-ї частини, від будинків Астаф'єва і Сахарова (в подальшому Д.Ф. Лашкорева, на розі Невської (нині - вулиця Пашутинська ) і Преображенської вулиць ) вгору до ярмаркової площі. Самі хворі місцевості виявилися: Балка, сьома ділянка 1-ї частини, Ковалівка і десятий десяток 2-ї частини.
Холера припинилася в Єлисаветграді близько 3 вересня 1848 року. Найбільше хворих у місті і в трьох холерних відділеннях було 1718 душ, з них померло 532 людини.
Речі померлих залишилися на квартирах не спалювалися, а віддавалися спадкоємцям. Посібники бідним жителям залишилися без всяких засобів видавалися з міських сум, кожному в кількості від 2-х до 3-х рублів. Всього витрачено було на цей предмет 1632 руб., вважаючи, в тому числі пожертвування жителями міста 667 руб. 15 коп.
Наступні потім в Єлисаветграді холера в 1855 році , а також в кінці 1860-х років і нарешті, в 1870-х роках була менш значна і не представляла нічого особливо видатного по вжитим заходам ». [1]
Кількісь переглядів: 3307
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова