Дата додавання: 2017-12-26
Перший в Єлисаветграді стаціонарний кінотеатр «Біоскоп «Зірка» був відкритий в 1905 році . Розташовувався він в будівлі Маріані на розі Двірцовій і Миргородської (раніше - вул. Калініна, нині - сім'ї Шульгиних). На жаль будинок не зберігся, на його місці нині розташований пам'ятник Єлисаветградському трамваю.
Станом на 1909 рік у Єлисаветграді налічувалося 5 кінотеатрів: біограф «Зоря», Біоскоп «Зірка», Біоскоп «Ілюзія», Біоскоп «Олімп» А.Михайлова і патеграф в будівлі по вулиці Дворцова, навпаки Громадського зібрання.
В місцевій пресі ХХ століття згадувалися і інші Біоскоп. Так в газеті «Південні відгомони» за 7 жовтня 1906 р, писалося, - «Сьогодні на Великій Перспективній вулиці в будинку 42 спадкоємців Ковалевського відкривається театр електробіограф».
Газета «Голос Юга» за 13 липня 1907 року - «Відомий великий першокласний Біоскоп під готелем Маріані з неділі 8 до суботи 14 липня. 48-я програма найцікавіших абсолютно нових живих картин «Японія: країна, люди, звичаї».
Газета «Голос Юга» 21 червня 1910 року - «Газета на екрані. У місцевих Біоскоп демонструється останнім часом новинка кінематографічної техніки: газета на екрані».
Газета «Голос Юга», квітень 1911 року - «Ілюзія». З другого дня свят Св. Пасхи в будинку Соловйова по Двірцовій починає функціонувати новий сінематограф «Ілюзія». Приміщення обставлено дуже комфортно з м'якими меблями, балконом та ін».
Газета «Голос Юга», 14 березня 1912 г. - «Біоскоп« Зірка». Чужий птах, розіграно знаменитої Астой Пільзен, яка грала «Жінку-зрадницю». Так як «Чужий птах» рясніє декількома пікантними сценами, то переконливо просимо на цю картину дітей не брати».
Газета «Голос Юга», 26 грудня 1912 року було відкриття прескрасно обладнаного Театру «Казка». Дирекція Є.В. Елькінда, керуючий В.Н. Кондратьєв. Буфет, фойє, оркестр музики. З 1 годині дня до 4 години вечора по два сеанси для дітей та учнів. За радянських часів - кінотеатр ім. Дзержинського.
Газета «Голос Юга», 12 вересня 1913 г. - «Здається вішалка в театрі «Мішель».
Газета «Голос Юга», жовтень 1913 року - «Новий театр «Мішель». У неділю 6 і понеділок 7, тільки два дні, «Фантомас», 3 серія».
Газета "Елісаветргадскій день", 4 березня 1915 року - До пристрою 5-го Біоскоп. Клопотання Козлова про дозвіл йому влаштувати в приміщенні "Модерн" (розташовувався на розі нинішніх вулиць Чміленко і Велика Перспективна, де зараз будинок колишнього готелю "Україна") Біоскоп передано на висновок до комісії про пользах і потребах міста. Для пристрою Біоскоп навколо будівлі доведеться прилаштувати приміщення для очікує публіки.
Газета «Голос Юга», липень 1915 року - «Театр «Олімп». З четверга 23 липня піде грандіозний бойовик, 2 серії, «Потоп», драма в 4 частинах за романом Генріха Сенкевича».
Газета «Голос Юга», 28 жовтня, 1915 року. - «Театр кине-ампір. Строго тільки для дорослих. З 28 жовтня цього року за відомим романом А.І Купріна, постановка автора, - «Яма» - художня драма в п'яти частинах. Учням квитки не продаються».
У 1912 р в Єлисаветграді було знято кілька документальних кінофільмів . Всі вони виробництва кінотеатру «Ілюзія», який розташовувався в будівлі Соловйова - нині корпус ліцею. Знімав їх оператор Мельников . Про ці фільми повідомляли місцеві газети «Єлисаветградська новини» та «Голос Юга».
Газета «Голос Юга», 21 квітня 1912 року. - «Увага. Адміністрації театру «Ілюзія» вдалося отримати монопольне право кінематографічної зйомки виставки на ярмарку в Єлисаветграді в неділю 22 квітня від 2 до 6 годин дня. Постарайтеся бути в цей час на виставці, і ви до нас потрапите на екран. Кожен повинен бути обов'язково веселим і цікавим. Будемо знімати все в найнесподіваніший момент. Під час зйомки нам будуть демонструватися майже всі експонати, а потім це буде найцікавіше час виставки».
Крім фільму з відкриття сільськогосподарської виставки 21 квітня, оператор Мельников в квітні 1912 року зняв на замовлення адміністрації Біоскоп «Ілюзія» ще кілька фільмів. Зокрема, це парад в день «тезоіменства Государині Імператриці Олександри Федорівни», скачки на іподромі в Єлисаветграді 22 квітня, навчання юнкерів кавалерійського училища, парад біля Успенського Собору 23 квітня. Не виключено, що оператор Мельников був з іншого міста, і що його запросили в Єлисаветград на зйомки. На жаль, ці фільми не збереглися.
( За матеріалами: газета 21 Канал, №49 (1347), 07.12.2017 р., №10 - 09.03.2017 )
Кількість переглядів: 4081