Тамм Игорь Евгеньевич
Дата добавления: 2013-02-22

(1895 - 1971)
Народився Ігор Євгенович Тамм 8 липня 1895 року у Владивостоці в сім'ї інженера.
У 1898 році сім'я переїжджає до Єлисаветграда, де його батько - Євген Теодорович Тамм, багато років працював міським інженером, згодом керував водопостачанням і будівництвом електростанції.
Ігор Тамм навчався в чоловічій гімназії Єлисаветграда, після її закінчення вступив до університету Единбурга (Шотландія). Потім продовжив навчання в московському університеті, який закінчив у 1918 році з дипломом з фізики. Після закінчення навчання Тамм повертається в Єлисаветград. Його вибирають депутатом і делегатом на перший Всесоюзний з'їзд Рад. Тамм починає академічну кар'єру, викладає в різних навчальних закладах.
У липні 1919 його відрядили до Москви на з'їзд з позашкільної освіти. Звідти він привіз 50 томів книг педагогічного змісту.
У 1919 році Ігор Тамм разом зі своїм батьком став ініціатором розробки і видобутку бурого вугілля в районі Балашівка. Завдяки відкриттю видобутку, місто отримало необхідну кількість вугілля, якого вистачило, що б пережити зиму 1919 - 1920 років.
І. Тамм є автор фундаментального курсу «Основи теорії електрики» , який тільки за життя Тамма перевидавався 8 разів, багатьма мовами світу.
У 1932 році опублікував роботу, в якій теоретично передбачив існування поверхневих станів на поверхні твердого тіла (цей вид поверхневих станів зараз відомий як стану Тамма).
01 лютого 1933 року Тамма І. обирають членом-кореспондентом АН СРСР по відділенню математичних і природничих наук.
У 1934 році Ігор Євгенович додатково працює у Фізичному інституті ім. Лебедєва АН СРСР, засновує і очолює теоретичне відділення, який справив великий вплив на його подальшу наукову роботу. Там же створює школу фізиків-теоретиків. У цьому закладі розробляли теорію термоядерного зброї.
У 1949 році Ігор Євгенович повертається в МГУ на кафедру квантової теорії і електродинаміки.
Разом з талановитим фізиком Андрієм Сахаровим Ігор Тамм працював в спеціальному науково-дослідному секретному центрі. Висунута їм в 1950 році ідея магнітного термоядерного реактора стала основою в роботі СРСР з керованого термоядерного синтезу. У серпні 1953 року в Семіпалатенском полігоні була випробувана перша воднева бомба. Тамм і Сахаров отримали по Золотий Зірці Героїв Соціалістичної Праці .
23 жовтня 1953 року Тамм стає академіком АН СРСР по відділенню фізико-математичних наук. Отримує з рук самого Сталіна Сталінську премію.
У 1958 році Тамм присуджена Нобелівська премія з фізики за теорію випромінювання.
Ігор Євгенович - лауреат двох Сталінських премій СРСР, Нагороджений 4 орденами Леніна, орденами Трудового Червоного Прапора, медалями.
У 1960-х роках Ігор Тамм був активним учасником Пагуошського руху вчених.
Помер І. Тамм 12 квітня 1971 року від бокового аміотрофічного склерозу. Похований на Новодівичому кладовищі в Москві.
Ім'я знаменитого вченого Ігоря Євгеновича Тамма відомо всьому світу.
Рішення Кіровоградської міської ради від 12 вересня 2012 року Тамму Ігорю Євгеновичу посмертно присвоєно звання Почесний громадянин міста Кіровоград. [17][19]
У цей же день був урочисто відкритий пам'ятник Тамм І.Є. , який розташований перед центральним входом в Науково-виробниче підприємство «Радій»
Количество просмотров: 3135
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова