Система Orphus

Головна » Церкви, собори

Успенська церква (не збереглася)

Дата додавання: 2013-08-08

26 липня 1781 настоятель Єлисавети-Подільської Успенської церкви, ієрей Димитрій Смолодовіч повідомляє, що будівництво нової трьох престольної церкви закінчено і просить у Його Преосвященства благословітельной грамоти на освячення її з вживанням старого антиминса.

Успенська церква
автор: Андрій Ліпатов

7 серпня 1781 року Владикою була покладена резолюція на користь прохачів; причому дозволялося освятити Успенський і Миколаївський престоли на старих антимінса, Благословітельная грамота підписана Владикою 13 серпня.

Внаслідок чого Успенський престол і був освячений 28 серпня 1781 року , про що Єлисаветградське духовне правління і повідомило Словенської консисторії рапортом від 30 серпня.

Успенська церква
Успенська церква

3 березня 1782 року ієрей Димитрій Смолодовіч доносить Никифору - архієпископу Словенському і Херсонському, що в наявний полотняний священний антимінс від частого вживання почорнів і забруднений, чому просив Його Преосвященства про видачу нового антиминса, написаного на шовковій матерії. Резолюція від 14 березня Владика наказав виконати прохання, але з тим, щоб був висланий старий антимінс. 23 березня 1782 за № 326 з Консисторії пішов в Єлисаветградське духовне правління указ, в якому сповіщається, що для Успенської церкви висланий шовковий антимінс через диякона Єлисаветградської церкви Знам'янської Максима Кушакевіча. 6 травня Єлисаветградське духовне правління, повідомляє Консисторії, що їм було отримано шовковий антимінс, причому через того ж диякона Максима Кушакевіча переданий старий полотняні.

У 1788 році, перебуваючи в Єлисаветграді, Потьомкін, за даною йому влади, справив тутешнього громадянина Івана Красноглазова в полковники Катеринославського козацького війська, за його службу в багатьох випадках надану і його відмінні праці до виклику закордонних людей для поселення в Катеринославській губернії.

Незабаром полковник Красноглазов задумав замінити дерев'яну трьохпрестольної Успенську церкву такою ж на кам'яну. (P.S. З іншого джерела - кам'яна Успенська церква була побудована в 1788 році. В Успенську церкву було переведена дерев'яна фортечна церква , що простояла до руйнування до 1813 року. )

10 липня 1790 року його особисто подає прохання Амвросія - архієпископу Екатерінословскому і Херсонсько-Таврійському, про дозвіл виконати йому задумане підприємство. У той же день Красноглазов отримав бажаний дозвіл. Споруджуючи в великих розмірах кам'яну церкву в ім'я Успіння Божої Матері, святителя Миколая та великомучениці Варвари, Красноглазов задумав в трапезній частині побудувати ще дві прибудови на честь тих святих, імена яких носили він і його дружина (святого Іоанна Милостивого і святої Анни). 14 червня 1791 року він знову звертається до того ж архієрея, з проханням про задуманому. 11 липня 1791 року Красноглазов отримав архіпастирське благословення.

У 1798 році Єлисаветград спіткало велике нещастя: сталася сильна пожежа, що знищила дві церкви - Успенську трьохпрестольної дерев'яну, Преображенську едіноверческую, духовне правління з архівом і багато будинків.

Нова Успенська церква будувалася повільно і була освячена лише в 1800 році.

Церква розташовувалася на перетині вулиць Велика Перспективна (колишня - вул. Карла Маркса) і Успенської (нині – вул. Гоголя).

В архітектурному відношенні ця церква має змішаний стиль. Дзвіниця з'єднується з церквою довжиною, невисокі трапезна. Під дзвіницею знаходиться притвор, а по боках дві палатки: в одній, саме праворуч, влаштований тепер бокові храм в ім'я великомученика Микити, а в інший в сорокових і п'ятдесятих роках містилася царський столовий посуд, для охорони якої приставлений був особливий унтер-офіцер; в підвальній частині дзвіниці влаштовані льохи: в одному з них, з південного боку, поміщаються сторожа, а з півночі знаходиться церковний архів. Над самою церквою височіє великий купол, а над вівтарем малий. У ризниці її зберігаються дорогі судини, а також і антимінс, освячений Никифором, архієпископом Словенським і Херсонським. Взагалі за обсягом своєї Єлисаветградський собор перевершує всі церкви не тільки Херсонської єпархії, але багатьох і інших в Росії. В даний час він поступається тільки Одеському кафедральному Преображенському собору.

Початок окупації серпень 1941. Успенський собор, який комуністи перетворили на танцювальний майданчик був суттєво пошкоджений нічними бомбардуваннями, тому не відновлений в часи окупації.

Успенський собор, 1941
Успенський собор. Кіровоград, серпень 1941
Фото: Volodymyr Nicolas

Нині собор не зберігся , на його місці споруджено будинок міськвиконкому.[29]

Успенський собор 1943
Успенський собор, грудень 1943
(Кропивницький. Історія в світлинах)
Кольорова версія світлини
з колекції Олексія Женжирова

Кількість переглядів: 4220


При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова

  Наверх