Система Orphus

Головна » Пам'ятники

Пам'ятник Хмельницькому Б.М.

Дата додавання: 2011-05-01

Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому

Бронзовий пам'ятник видатному українському гетьману Богдану Михайловичу Хмельницькому був встановлений в 1995 році. Пам'ятник встановлено в центральній частині міста на однойменній площі - площі Богдана Хмельницького (раніше - площа Декабристів).

Сидяча скульптура Богдана з бронзи заввишки 5 метрів, встановлена ​​на 2-х метровому гранітному постаменті, доповнена барельєфом на козацьку тематику на одній з бічних сторін і декоративної смугою в нижній частині по периметру і невеликим стилобатом. Образ Богдана класичний: в гетьманських шароварах, в правій руці сувій, вдумливий погляд, звернений до оточуючих.

Рішенням Кіровоградської Обласною державною адміністрацією №250 від 22 липня 1996 року пам'ятник був узятий на облік, охоронний номер - 2403.

Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому
Пам’ятник Хмельницькому

Автори пам'ятника: київські скульптори - Макар Вронський і Анатолій Гончар, архітектори - кіровоградці Анатолій Губенко та Віталій Кривенко.

Історія пам'ятника Б.Хмельницькому:

Уже мало хто з кіровоградців пам'ятає, що пам'ятник Богдану Хмельницькому стояв в іншому місці. Він був встановлений в листопаді 1953 року в Центральному сквері (навпроти магазину «Дитячий світ», нині - Технополіс, АТБ та ін.) по вулиці К.Маркса (нині – вулиця Велика Перспективна).

Пам’ятник Богдану Хмельницому
Пам’ятник Богдану Хмельницому
(фото Виталия Постолатия)

Монумент виготовили у Львівській скульптурній майстерні. У Радянському Союзі готувалися до святкування 300-річчя возз'єднання України з Росією.

Повідомлення
Газета "Кіровоградська правда", 13.11.1953 р., № 218, інв. № 2605, арк. 26 зв.
(фото з державного архіву Кіровоградської області)
Хмельницкий
Кінець 50-х початок 60-х
Фото: Віталій Неділько
Хмельницкий
Хмельницкий
Хмельницкий
Хмельницкий
1968 год
Фото: Кропивницький. Історія в світлинах.

У такому вигляді пам'ятник простояв кілька років. А потім в обкомі партії вирішили, що сильно «приземлений» гетьман і підняли постамент під ним. А ще через кілька років обвили постамент хмелем. Таким чином, провели аналогію з прізвищем і коротким народним зверненням до Богдана. Пам'ятник простояв в Центральному сквері до 80-х років. А потім його демонтували. Офіційна версія - цементна скульптура почала руйнуватися і потребувала реставрації. Після демонтажу пам'ятник відвезли до реставраційних майстерень біля Валів. Подальша його доля невідома.

І тільки в 1995 році в Кіровограді знову встановили пам'ятник гетьману на площі Декабристів, яку пізніше перейменували на площу Богдана Хмельницького, який стоїть і донині.

Коли не вдалося відреставрувати пам'ятник Богдан Хмельницькому, який демонтували з Центрального скверу, вирішили виготовити новий, але вже з довготривалого матеріалу - бронзи або граніту, - згадує заслужений архітектор України Віталій Єфремович Кривенко.

- Я в той час був головним архітектором Кіровограда, і поїхав до Києва до Народного художника України Макара Кіндратовича Вронського. Він мене переконав, а я потім переконав своє начальство в Кіровограді, що місту не потрібен бюст гетьмана, а потрібна повноцінна скульптура.

Спочатку вибрали для Богдана місце в сквері біля Кафедрального собору. Але обком партії цю думку не підтримала. Тоді вирішили поставити пам'ятник на площі Декабристів. Коли скульптура була майже вже готова, виявилося, що у міста немає грошей, щоб оплатити замовлення. Так пам'ятник і лежав в київських майстернях кілька років.

- Мені потрапила на очі постанову Верховної Ради України про святкування 400-річчя від дня народження Богдана Хмельницького, гетьман народився 27 грудня 1595 року - продовжує Віталій Єфремович. - Я звернувся до міського голові Кіровограда Василя Мухіна, що необхідно знайти шляхи фінансування та все-таки встановити в місті пам'ятник Богдану Хмельницькому. І нам вдалося знайти кошти. Запам'яталася навіть вартість пам'ятника - 223 мільйони купоно-карбованців. Мені з колегою Анатолієм Губенко довелося планувати майбутню площу імені великого гетьмана. ( Автор статті - Ю. Тютюшкін, джерело: газета 21 Канал, №44 - 31.10.2013. )

10 квітня 2014 року вандалами було пошкоджено постамент пам'ятника, а саме з правого боку відбиті дві облицювальні мармурові плити і частково нижній декор.

18 серпня 2014 року було проведено відновлювальні роботи працівниками КП "Ритуальна служба", гранітні плити були надані безоплатно ЗАТ "Кіровоградграніт". ( За матеріалами: Інформаційний портал «Гречка».)

Схему розташування пам'ятника можна побачити на мапі:


Переглянути пам'ятник на мапі великого розміру.

Переглянути усі пам’ятники на мапі можно тут.

Кількість переглядів: 5967


При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова

  Наверх