Дата додавання: 2017-11-23
Адреса: проспект Університетський 2/5
Музей «Історія медицини та охорони здоров’я» було відкрито у 1980 році відповідно до наказу Кіровоградської обласної лікарні від 1 січня 1978 року №61
Організаторами відкриття музею та його керівниками були головний лікар Кіровоградської обласної лікарні Мягкий М.О. та лікарі Горський А.М., Маковоз А.О. Участь у підборі експонатів, оформленні музею приймали всі співробітники обласної лікарні.
Історико-медичний музей має виховне значення не тільки для колективу обласної лікарні, на базі якого він створений та медичних працівників області, але і для студентів Кіровоградського базового медичного коледжу ім. Є.Й.Мухіна, учнів середніх навчальних закладів. Матеріали по історії медицини та охорони здоров’я, що представлені в музеї мають таке ж значення і для студентів медичних університетів, які проходять практику, лікарів-інтернів, для медичних працівників, що підвищують свою кваліфікацію на курсах різного роду, а також для всього населення області, які користуються послугами Кіровоградської обласної лікарні. Підготовка до відкриття музею та збір різноманітних матеріалів проводилась більше 3-х років по всьому Радянському Союзу.
Експозиція музею розміщується в 2-х залах і включає 3 розділи – доземський, земський та радянський.
Доземський період представлений в першу чергу, макетомфортеці Святої Єлисавети, яка була початком заснування м.Єлисаветграда.
В 1777 році у фортеці був заснований військовий шпиталь з медико-хірургічною школою, першою на Україні та шостою в Росії. Діяльність школи та шпиталю була тісно пов’язана. Школа зіграла велику роль у підготовці лікарів і підлікарів для діючої армії та Чорноморського флоту.
В 1793 році школою керував фельдмаршал Суворов О.В., який приділяв велику увагу медичній службі армії. В малому залі є погруддя Суворова О.В., а також фотознімки розкладу занять для слухачів школи, введеного ним.
В музеї знаходиться погруддя Пирогова М.І.., а також деякі матеріали про нього, які свідчать про його неодноразове перебування у госпіталі та краю, де він оперував, проводив консультації пораненим та хворим, надавав методичну допомогу місцевим медикам. Експонується унікальний анатомічний атлас Пирогова М.І., виданий німецькою мовою у 1837 році.
Земська медицина представлена розвитком санітарної справи та наданням хірургічної допомоги. Тут представлені живописні портрети передових земських лікарів, які працювали у різні часи на Кіровоградщині, таких передових санітарних лікарів, як Тезяков М.І., Діатроптов П.І., Ігумнов С.Н., Хижняков В.В. та інші. Видатних земських хірургів, згодом професорів, таких як Мєщанінов О.І., Покотило В.І., братів Крамаренко Є.Ю. та Крамаренко Ю.Ю., Хесина В.Р.
Окремі стенди представлені матеріалами про роботу однієї з зразкових хірургічних лікарень півдня Росії – лікарні Святої Анни Російського товариства Червоного Хреста в м. Єлисаветграді. Лікарня – єдина в Росії та друга в Європі (після Єннендорфської у Гамбурзі) мала біологічну асенізацію, створену видатним інженером того часу Таммом Е.Ф. – батьком видатного радянського фізика, лауреата Нобелівської премії Тамма І.Е., дитячі роки якого пройшли в Єлисаветграді.
Окремо виділено інтер'єр кімнати земського лікаря.
В достатній кількості представлені фотокопії документів, оригінальні закордонні інструменти, якими користувались земські лікарі того часу, оригінали та фотокопії книг та інші експонати, які розповідають про історію медицини дореволюційного періоду.
Медичне обслуговування населення Кіровоградщини, як і усієї Росії до Великої Жовтневої Революції залишалось важким. Часті спустошення епідемії чуми, холери, натуральної віспи та інших інфекційних захворювань забирали тисячі людських життів. Лікарів та середнього медичного персоналу не вистачало. Про це показують експонати, матеріали стендів дореволюційного періоду.
У великій залі розміщені матеріали про медиків, які приймали участь у будівництві охорони здоров’я області в перші роки Радянської влади.
Окремим розділом представлені матеріали про медиків-співробітників обласної лікарні та області, які воювали на фронтах Великої вітчизняної війни, які надавали медичну допомогу в партизанських загонах та в підпільно-диверсійних групах, а також про медиків-визволителів Кіровоградщини.
Багато стендів присвячені обласній лікарні, яка є центром висококваліфікованої та спеціалізованої медичної допомоги населенню області.
В музеї зібрана велика кількість різного роду експонатів, що регулярно поповнюються.
Музей історії медицини та охорони здоров’я при обласній лікарні – це величний пам’ятник медикам Кіровоградщини, які своєю невтомною працею показали приклад самовідданого служіння своєму народу.
(За матеріалами сайту: Кіровоградська обласна лікарня )
Кількість переглядів: 2248
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова