Система Orphus

Головна » Музеї

Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради

Дата додавання: 2011-05-11

Адреса: вул. Велика Перспективна, 60

Телефон: (0522) 24-56-81, 24-98-37, 24-42-73

E-mail: koxm@ukr.net, kohm@ukr.net

http://www.artmuzeum.kr.ua

Режим роботи:

ПН - ЧТ: 8:00-17:00,

ПТ: 8:00-16:00,

СБ: 9:00-17:00

НД: вихідний

Історія створення музею почалася в кінці ХІХ століття, коли в 1870 році представники передової інтелігенції поставили питання про створення в місті художнього музею. Але лише в 1921 році була створена картинна галерея, яка в 1924 році увійшла до складу природно-історичного музею.

У 1926 році склад галереї налічувало 150 експонатів, з них 26 оригіналів, які були зібрані в дореволюційні роки, а також пожертвувані любителями мистецтва.

Будівля була побудована на рубежі ХIХ-ХХ століть на замовлення купця Ізраїлю Шполянського. Його інтер'єр мав високу художню цінність, стиль будівлі визначає як еклектику з впливом характерних рис модерну. Автор проекту пасажу невідомий , але деякі краєзнавці припускають, що автором проекту будівлі був відомий архітектор Олександр Лишневський. Але поки, що документально не встановлено фундатор, архітектор і роки точної спорудження будівлі. Схоже будівлю можна побачити і в Києві. Розглядаючи статті про будівлю можна побачити, що його споруда датується 1903-1906 роками, саме ця дата є більш правдоподібною, оскільки ми знаємо, що в 1903 році воно вже існувала. У будівлі розташовувався універмаг "Пасаж". Через деякий час пасаж змінив господаря, ним став міський голова Пашутін.[59]


Архітектура будівлі:

Чотириповерхову будівлю використовували під торгові мети, а побудовані з заднього боку два триповерхових бічних крила в глибині двору були номерами готеля «Пасаж» .

Композиційним центром фасаду є трапеціеподобна в плані поглиблений об’єм з напівциркульним завершенням. По його бокам ризаліти, обрамлені декоративними балконами округлого і трикутного абрису в плані. Висота ярусів різна, але відсутність поверхових поясів візуально створює відчуття цілісного малюнка головного фасаду. Він прорізаний серіею віконних прорізів - прямокутних, з лучковим, багатоцентрових і арочним завершенням. Декоративне обрамлення у вигляді віконних наличників, що нависають лізунов на рівні четвертого поверху, балконних кронштейнів у вигляді звіриних лап. Межвіконний простір заповнений канелюрами і кнопками. Первісне обрамлення інтер'єрів не збереглося. За часів Другої світової війни будівля зазнала значних руйнувань.

Лише в 50-і роки між першим і другим ярусами поставили залізобетонне перекриття. Коли в 80-і роки набережну Інгулу забудовували 9-поверхівками, знесли три-і двоповерхові будівлі, які належали до комплексу пасажу Шполянського і розташовувалися за ним у дворі. У 1998 році забудували арочний наскрізний проїзд в пасаж, зробивши там магазин. ( За матеріалами: газета 21 Канал, №14 (1364), 05.04.2018)

За часів Великої Вітчизняної війни музей був повністю розграбований.

Лише в 1965 році відновили роботу картинної галереї, яка стала відділом обласного краєзнавчого музею. Картинна галерея була розташована в приміщенні Свято-Преображенської церкви , але, в 1991 році, після повернення церкви віруючим, галереї було виділено інше приміщення, колишній пасаж (пам'ятник архітектури 1887 роки).

Картинyа галерея
Картинна галерея
(фото: Кіровоградського обласного художнього музею)

Після повернення церкви віруючим, рішенням виконавчого комітету міської ради народних депутатів від 13 лютого 1991 року № 129 галереї було виділено приміщення за адресою вул. К. Маркса, 60 (нині- вулиця Велика Перспективна).

Рішення №129
Рішення №129 від 13 лютого
(фото: Кіровоградського обласного художнього музею)

За свою історію пасаж був універмагом, місцем зборів соціал-демократів, живописно-художньою майстернею, будинком одягу і виставковим залом екзотичних тварин. [59]

З 1992 року в будівлі проводилися реставраційні роботи, що б в ньому відкрити обласний художній музей.

За розпорядженням представника президента України від 4 січня 1993 року на базі картинної галереї було створено Кіровоградський обласний художній музей, який після тривалої перерви, викликаної проведенням ремонтно-реставраційних робіт будівлі музею, в травні 2001 році відкрив свої двері для відвідувачів.

Розпорядження №3
Розпорядження №3 від 4 січня 1993
(фото: Кіровоградського обласного художнього музею)

Музей має п'ять виставкових залів, з них три є стаціонарними: «Сакральне мистецтво», «Західноєвропейське та російське мистецтво ХVІІІ - початку ХХ століття», «Художники-земляки». Також в експозиції музею представлено комплекс декоративно-прикладного мистецтва.

Сьогодні фонд обласного художнього музею налічує понад 3 тисячі експонатів, отримані в подарунок від Ермітажу, Третьяковської галереї, київських музеїв російського та українського мистецтв.

Музей володіє такими експонатами: твори живопису, графіки, скульптури прикладного та ужиткового мистецтва від найдавніших часів до наших днів.

Крім цього, музей володіє і одним дивовижним експонатом, аналога якого немає в світі . Це - так званні мисливська хоругва на оленячих рогах, на якій зображено св.Евстафія Плакиду, невідомого художника; портрет Т.Г. Шевченко виконаний по техніці офорт (портрет був повернутий в галерею в 1992 році, коли був заснований обласний художній музей. До того ж відомо, що цей портрет був привезений Ільїним чи з Ленінграда, то чи з Москви).[60]

Діяльність музею на сьогодні є багатогранною і різноманітною. Музей активно співпрацює з Національним науково-дослідним реставраційним центром України. За останні роки здійснено науково-дослідні та реставраційні роботи багатьох унікальних музейних предметів. Музей приймає участь в міжнародних проектах.

У 2007 році на базі Кіровоградського обласного художнього музею створено Кіровоградське відділення Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв.

Кіровоградський обласний художній музей став культурним центром нашої області і джерелом духовного збагачення жителів міста і області.

Музей настільки красивий, що майбутні молодята міста там розписуються і робилять весільні фотографії.

В січні 2014 року в прекрасному залі одного з кращих музеїв України - Кіровоградському художньому музеї відбувся обласний фестиваль української академічної музики «Classik-proekt», присвячений пам'яті відомого єлисаветградці, композитора, лауреата Національної премії ім.Тараса Шевченка, народного артиста України Юлія Сергійовича Мейтуса. Свято музики був присвячений 75-річчю утворення Кіровоградської області. ( газета 21 Канал, №05, 30.01.2014 р. )

В обласному художньому музеї пройшов шостий Великодній благодійний аукціон на якому зібрали рекордну суму за всі попередні аукціони. Зібрані кошти передали обласному госпіталю на придбання необхідного обладнання для реабілітації учасників АТО. ( газета 21 Канал, №16, 16.04.2015 р. )

16 липня 2015 року в Кіровоградському обласному художньому музеї розгорнута експозиція «На шляху до незалежності» , присвячена 25-й річниці прийняття Декларації про суверенітет України. Цікавими експонатами виставки є також пам'ятні медалі з бронзи і макети медалей з гіпсу із зображенням видатних особистостей, які присвятили своє життя реалізації ідеї державності України. Серед них - Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко, і, зрозуміло, духовний наставник і символ нації - Тарас Григорович Шевченко. Автор всіх цих робіт - Андрію Васильовичу Німенко (1925-2006) - наш знаменитий земляк з неймовірно широким творчим діапазоном - художник, скульптор, медальер, письменник, член Національної спілки художників та Національної спілки письменників України, Заслужений діяч мистецтв Грузії. А найоб'ємнішим експонатом виставки стала картина Миколи Гнатовича Бондаренка (1914 - 1999) «Ще не вмерла Україна» (1993), на якій зображені особистості - гетьмани України різних часів, інші політичні діячі, письменники тощо, які на думку автора зробили вагомий внесок у становлення України як держави. Сама ж Україна виступає у вигляді чарівної дівчини в національному одязі і тризубом у лівій руці як символом влади. Птах над нею - символізує оберіг з боку Духа Святого, а значить - і наші надії на кращі часи для своєї країни. ( За матеріалами: сайта FotoInform.net)

Нещодавно співробітники обласного художнього музею здійснили творчу поїздку для проведення консерваційно-реставраційних робіт в Харківській філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України. Там реставрували три твори сакрального мистецтва XIX ст. Їх повернули на постійне зберігання до нашого міста. Це ікона на полотні невідомого художника «Ісус Христос - Винороб» і двостороння виносна ікона на дереві «Святий Саваот» і «Покрова Богородиці». Всі вони датуються XIX ст. і потребують негайного проведення ряду консерваційно-реставраційних робіт.

«Иисус Христос - Винодел»
«Иисус Христос - Винодел»

Реставрували ці твори художник-реставратор верстатного олійного живопису виший категорії Артем Погрібний і художник - реставратор меблів та етнографічних пам'яток з дерева II категорії Володимир Проскуряков . ( за матеріалами: газета 21 канал №13 (1363) - 29.03.2018 )

Волинська митниця 16 квітня 2018 року повідомила і передала в Кіровоградський обласний художній музей книгу «Земная жизнь Пресвятой Богородицы и описанія святыхь чудотворных ея иконь, чтимыхь православною церковью на основаніи священнаго писанія и церковныхь преданій» , Санкт -Петербургского видання 1903 року. Книгу намагалися вивести з України. (газета 21 Канал, №16 (1366), 19.04.2018 )

14 квітня 2021 року директор закладу культури Тетяна Ткаченко-Суханова повідомила, що Кіровоградський обласний художній музей отримав нове ім’я – комунальний заклад "Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради". Сама ідея перейменування виникла 2010 року. Озвучили її на всеукраїнському семінарі керівників музеїв в Івано-Франківську. Музею з Кропивницького знадобилося 10 років, щоб втілити її в життя. (За матеріалами - Сайта Укрінформ )

Схему розташування музею можна побачити на марі:


Переглянути Музей мистецтв Кіровоградської обласної ради на мапі більшого розміру

Кількість переглядів: 9917


При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова

  Наверх