Дата додавання: 2011-05-15
Адреса: вул. А.Дмитрян, 1
Телефон: (0522) 34-58-01

Для будівництва лікарні Святої Анни місто виділило понад 2 десятини землі на розі вулицьКостьольна та Чигиринська . Була створена комісія, проект якого доручено підготувати міському архітекторові Олександру Лишневському . Але через деякий час, швидше за все за наполяганням купчихи Г.М. Дмитрян (благодійниці), кардинально змінили склад комісії. До складу комісії увійшла сама Ганна Михайлівна, інженерії Е. Тамм (батько лауреата Нобелівської премії і І.Тамм), Ф. Шрейтель, архітектор Я. Паученка за кресленнями якого і спроектували фасад лікарні . Чомусь початковий план у виконанні архітектора А. Лишневського заявницю не задовольнив, і тому з урахуванням її побажань і пропозицій спорудження спроектував Яків Васильович Паученка (дядько художника О.Осьмеркіна). Будували на гроші купчихи Ганни Михайлівни Дмитрян.
Історик Юрій Митрофаненко, розповідає: "Анна Дмитрян потратила на строительство современной больницы в районном на то время городе более 200 000 рублей. 20 из 40 коек в больнице были назначены малообеспеченным людям. Также она сделала банковский вклад ценными бумагами на сумму 300 000 рублей, чтобы обеспечить функционирование медучреждения".

9 липня 1902 року відбулося урочисте закладання лікарні. На церемонії можна було побачити багато відомих єлисаветградців, членів міського комітету Товариства Червоного Хреста, в тому числіміського голову О. Пашутіна , голову повітового земського управління М. Скляревіча, поліцмейстера Безсонова, начальника кавалерійського училища А. В. Самсонова та інших.
Лікарню було освячено і відкрито 18 травня 1904 року . На той час це була суперсучасна лікарня. Головним лікарем був призначений О.Юцевіч. [59]
Будинок побудований в стилі еклектики з впливом давньоруського стилю, який надав цегляній кладці мотиви дерев'яного зодчества.
Є історико-архітектурний інтерес стильового напрямку еклектики, так званого кладки варіанти неоросійського стилю кінця XIX - початок ХХ століть.
P.S. Похована Г.М. Дмитрян в Вознесенському храмі м.Бобріць. Після неї залишилися дві прекрасні лікарні в Новомиргороді і Єлисаветграді, собор і книга "Лікарня Святої Анни Російського Товариства Червоного Хреста в Єлисаветграді".
В міськраді вирішили про встановлення меморіальної дошки Ганни Дмитрян на будівлі лікарні "Святої Анни". З пропозицією про встановлення меморіальної дошки виступила Асоціація жінок України "Дія". ( газета 21 Канал, №17 (1367), 26.04.2018 р. )
9 липня 2018 року, на фасаді одного з корпусів лікарні Святої Анни відкрили меморіальну дошку на честь меценатки Анни Дмитрян.
На виготовлення меморіальної дошки було витрачено 10 000 грн., грошові кошти збирали жінки нашого міста і з усієї України. На цьому учасниці жіночої організації не збираються зупинятися, і незабаром планують почати роботу над створенням пам'ятника видатній меценатки.
Автор і скульптор меморіальної дошки: Віктор Френчко. ( За матеріалами - сайту www.gre4ka.info )
На базі міської лікарні №2 імені Святої Анни діє гемодіалезний центр. З грудня 2018 року перелік медичних послуг в Центрі розширився: гемодіаліз доповнився додатковими процедурами - плазмоферез і гемосорбція.(газета 21 Канал, №01 (1403), 03.01.2019)
Схему розташування лікарні можна побачити на мапі:
Переглянути лікарню на мапі більшого розміру
Кількість переглядів: 4909
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова