Кафедральний собор Різдва пресвятої Богородиці
Дата додавання: 2011-05-15
Адреса: вул. Велика Перспективна, 74
Телефон: (0522) 24-33-34
Фото: Єлисаветград - місто Святої Єлисавети
Кафедральний собор Різдва пресвятої Богородиці заснований в 1757 році на честь Володимирської ікони Божої матері греками, які оселилися поблизу фортеці Св.Єлисавети.
Церква була дерев'яна з трьома престолами: центральний - на честь Володимирської Богоматері, праворуч від нього - великомучениці Катерини, зліва - праведному Симеону Сербського. Грецькі купці - засновники церкви, очевидно прибули до нашого краю разом з сербами, чим і пояснюється пристрій престолу на честь сербського святого.
25 вересня 1766 храм був освячений в пам'ять царя Костянтина.
У 1784 громада віруючих Грецької церкви налічувало 1040 осіб. На початок ХІХ століття греків в Єлисаветграді майже не залишилося, однак іконостас з грецькими іконами і богослужбові книги на грецькій мові збереглися аж до середини минулого століття.
У 1812 році на честь перемоги над Наполеоном, місце грецької дерев'яної, був побудований кам'яний храм. У зовнішньому вигляді храму відчувається "світськість", яка взагалі властива культовим спорудам епохи класицизму. Радують око стрункість архітектурної композиції, щедра світлотінь класичного декору. Трансепт (поперечний нерф) південного і північного фасадів виділений чотирьох колонними коринфськими портиками з трикутними фронтонами. Одночасно з храмом споруджено трьох ярусна дзвіниця. Разом вони утворюють своєрідний архітектурний ансамбль.[58]
У народі ця церква і досі зветься "грецькою".
У 1898 році церкву суттєво добудували, чому її площа збільшилася майже вдвічі. Незабаром сюди був перенесений з кріпосної Свято-Троїцької церкви архів, в якому зберігалися метричні книги і сповідні розписи з 1779 року.
У 1922 році Грецьку церкву, як і всі інші культурні споруди міста, більшовики пограбували, вилучивши вироби зі срібла (хрести, оклади ікон і ін.) вагою понад 5 пудів.
Кафедральний собор - єдиний храм в місті, який не був закритий комуністичним режимом. Тут навіть проводилися богослужіння в роки окупації фашистською Німеччиною.
З утворенням в 1947 році Кіровоградської єпархії, грецьку церкву стали називати Кафедральний собор Різдва пресвятої Богородиці .
В інтер'єрі збереглися старовинні розписи, які були реставровані в 1905 році. У кафедральному соборі зберігаються мощі святих Києво-Печерської Лаври і мощі інших святих.
Біля стін собору прийняли вічний спокій багато видатних людей різних часів, а також:
- Семен Порошин (1768, вихователь Імператора Павла Петровича);
- єдиний син російського полководця Михайла Кутузова - немовля Микола (1790 року 20 січня помер від віспи).
Фото: кол. Ю. Тютюшкіна
Фото: Volodymyr Nicolas
Фото: Кропивницький. Історія в світлинах
У 2015 році почалася зовнішній ремонт дзвіниці, її "утеплили" пінопластом зберігши при цьому всю архітектуру.
P.S. 1 січня 1789 року на церкві хрестили дочку Кутузова - Ксенію. А в 1790 року 31 дня (невідомий місяць) хрестили ще одну дочку Кутузова - Олену.
Схему розташування собору можна побачити на мапі:
Переглянути Свято-Різдвяний Пресвятої Богородиці Кіровоградський Кафедральний собор на мапі більшого розміру
Кількість переглядів: 8091
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова