Свято-Покровська церква
Дата додавання: 2011-05-31
Адреса: вул. Олефіренка Юрія, 14

Згідно з церковними відомостями в 1787 році коштом прихожан Єлисаветградського Собору і жителів району Ковалівки на вулиці Бульварній (нині вулиця Олефіренко ) побудували православний храм з дерева.
19 жовтня 1790 священик Успенського Собору Дмитро Смолодовіч освятив єдиний престол в честь Покрова Пресвятої Богородиці.
Першим священиком храму був Федір Кедников ( або Кедліков, в документах нерозбірливо ). Храм був не дуже великий за розмірами, в зв'язку, з чим вже в 1824 році купець Петро Щедрін виділяє гроші на будівництво нового, кам'яного, в якому планувалося додати до вже існуючого престолу ще два - Вознесіння Христа Спасителя і апостола Петра. Після смерті Петра Щедріна на завершення спорудження церкви гроші були виділені з державної скарбниці комісією, створеною для будівництва палацових споруд в Єлисаветграді. Будівництво було завершено в 1849 році в російсько-візантійському стилі по проектом архітектора Костянтина Тона . Будівництвом і Іконостасом займався архітектор Андрєєв , який, ймовірно, спроектував план внутрішнього оформлення храму. Для храму була відведена чимала ділянка землі, на якій старанням причта і прихожан був розбитий сад.
І хоча по іншу сторону залізниці приходу виділили територію під кладовище, частина землі при Покровському храмі також використовувалася для поховання померлих священнослужителів храму і найбільш видатних прихожан. Дерев'яний же храм з ініціативи міщанина Петра Погорелова та інших перенесли на цвинтар за залізницею, присвятивши його іконі Богоматері "Всіх скорботних радості".
Про Ковалевську церкву А.Афанасьев-Чужбинський, коли відвідував місто в 1856 році, писав: " Еще раньше я был предупрежден, что образы для этого храма нарисованы в Санкт-Петербургской Академии искусств". Можна тільки здогадуватися, що це були не стільки ікони, скільки картини на релігійний сюжет, виконані на полотнах, наклеєні на дерев'яні дошки. Завдяки "Опису майна Ковалевської церкви" початок ХХ століття відомо, що ікон академічної школи було 8: одна біля вівтаря - "Вознесіння Богоматері", п'ять в передвівтарної іконостасі - "Спаситель", "Богоматір", "Архангел Гавриїл", "Архангел Михаїл" і "Богоматір Всіх скорботних Радість", ще дві ікони - "Покрова Божої Матері" і "Святий Миколай" - розміщувалися в інших місцях храму. На обладнання іконостасу було витрачено 4 500 рублів сріблом, за кожну з ікон академічного живопису - 300 рублів. [61]
У 1902 році архітектурний комплекс Свято-Покровського храму був доповнений двоповерховою будівлею в стилі класицизму. Тут старання настоятеля священика Сорокіна була відкрита одна класна церковна школа. Будівля збереглася до сьогоднішнього дня.
У 1922 році коли згідно декрету Леніна з храмів вилучали церковні цінності (вироби із золота, срібла, дорогоцінне каміння) з Ковалевської церкви забрали 2 пуди срібла. [61]
Ковалевський Покровський храм був закритий 1932 році. З 1942 року служби в ньому поновилися, але на початку 60-х років (1963 рік) храм знову закрили і в цей період ікони академічного живопису зникли безслідно.
Як тільки не використовувалося церковна будівля в той період, коли вона була закрита для віруючих. Тут ремонтували техніку, зберігали сіль і складували склотару.
У 1988 році храм повернули православним прихожанам в непридатному для відновлення служб стані. Не збереглася прилегла до храму історична територія, яка в 1960-і роки забудована 5-поверховими "Хрущовками", знищені господарські споруди. Таким чином, церковна територія скоротилася з 5 733 м2 до 240 м 2.
У 1988 році будівлю було повернуто віруючим. Завдяки старанням багатьох людей служба в храмі Покрова Пресвятої Богородиці відновилася вже в 1989 році.
Провели відновлювальні роботи в храмі, оскільки він є пам'ятником мистецтва і архітектури державного значення. Поставлено новий іконостас - різьблений, дерев'яний, подібний до того, що був влаштований в середині XIX століття і не збережено в радянський період ( художник Ігор Сиротюк, столяра : Сергії Куропятник, Юрій Кореня ), зведена кам'яна огорожа.
Хочеться сподіватися, що при розпису храму буде витриманий стиль художника Ф. С. Козачинського , фрагменти розпису другої половини ХIХ століття, якого дивом збереглися над північним і південним входами.
Будинки виконано в формах пізнього класицизму за винятком храму, в якому переважає неорусского напрямок культового зодчества. У рішенні зовнішнього образу спорудження вдало використано деталі архітектури XVII століття. Загалом пам'ятка є цікавим прикладом еклектичної архітектури, яка змінювала класицизм і використовувало деталі і форми історичних архітектурних стилів.[61]
Схему розташування церкви можна побачити на мапі:
Переглянути Свято-Покровську церкву на мапі більшого розміру
Кількість переглядів: 7529
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова