Пам’ятник Леніну В.І. (демонтований)
Дата додавання: 2011-06-09

31 січня 1924 року, тобто після 10 днів після смерті Леніна, міський окружний виконавчий комітет прийняв постанову про створення спеціальної комісії з увічнення пам'яті «вождя світового пролетаріату».[34]
В кінці вересня 1925 року бронзову фігуру вождя висотою 2,6 метра доставили на спеціальній залізничній платформі до місця призначення. Чотириметровий п'єдестал з граніту виготовили майстри Капустинського кар'єру під наглядом архітектора Чернишова.[67]
7 листопада 1925 року на площі Революції (пізніше парк імені В.І. Леніна, нині - Ковалевський парк) урочисто був відкритий перший бронзовий монумент Володимиру Іллічу Леніну в СРСР .
В період окупації гітлерівці зруйнували пам'ятник.
(фото Олександра Жосан)
Після звільнення, в травні 1944 року, пам'ятник тимчасово відновили з гіпсу. У листопаді 1947 року відбулося нове відкриття бронзового пам'ятника Іллічу.
Висота скульптури складає - 3,0 м, постаменту - 1 х 1 х 2,8 м, а цоколь - 2,5 х 2,5 м. Гранітний постамент виготовили майстри Капустянського граніту.
Скульптор - М.Г. Манізер ( з іншого джерела «Список пам'яток археології, історії та монументального мистецтва», скульптор і архітектор - С. Чернишов ).
І цей Ленін в місті був єдиний. Інші, гіпсові, один з яких, наприклад, стояв біля будівлі педінституту, зняли на тій підставі, що вони були виготовлені з нетривкого матеріалу.
Зелений від бронзи Ілліч сьогодні стоїть посеред парку на постаменті з червоного граніту. Одна рука в кишені, інший тримається за полу піджака. Але навряд чи це екземпляр, який встановили в 1947 році. Як стверджує наш читач, ветеран органів внутрішніх справ Василь Стояновський, пам'ятник Леніну в парку встановлювали і в 1967 році.
Зі спогадів Василя Никифоровича Стояновського:
Я тоді працював заступником начальника Кіровоградського міського відділу міліції. В мої обов'язки входило керівництво службами охорони громадського порядку, в тому числі і патрульною службою міліції міста. Того року в Кіровоград поїздом привезли пам'ятник Володимиру Іллічу. З залізничної станції доставлений автомобілем в парк. Пам'ятник був в Дерев'яному ящику, набитому стружкою, щоб не зіпсувався при транспортуванні.
Автокран зняв ящик з платформи вантажного автомобіля і поклав на асфальт в центрі парку. Мені доручили організувати охорону ящика, поки не встановлять пам'ятник. Провів інструктаж двох міліціонерів-сержантів, щоночі вони повинні були чергувати в парку. Періодично я перевіряв несення ними служби. Але оскільки пам'ятник не поспішали встановлювати, і він лежав більше тижня, і міліціонери приспали свою пильність. І вночі вони вирішили піти додому подрімати кілька годин - а що може трапитися з ящиком, кому він потрібен? І саме цієї ночі сталася надзвичайна подія. Або випадковий перехожий, або хтось спеціально кинув в ящик недопалок сигарету і тирса почала тліти. Поки це помітили і викликали в парк пожежних, дерев'яний ящик згорів дотла. Тому коли на місце події в парк прибуло керівництво міськкому партії, то пам'ятник Леніну мав, м'яко кажучи, непристойний вигляд.
Важко передати моє самопочуття. Керівництво міськвідділу міліції чекало суворе покарання. Найменше чого ми боялися, так це звільнення від займаних посад. А могли і відправити охороняти інший пам'ятник Леніну, десь на Камчатці або Сахаліні. Якби не замполіт міськвідділу міліції Петренко, не виключено, так і було б. Володимир Іонович вирішив це питання в міськкомі компартії таким чином, що я і мої колеги відбулися легким переляком.
Пам'ятник відмили, пофарбували і вже оперативно встановили на п'єдестал. Потім ще довго колеги посміювалися з мене, що це я спалив вождя світового пролетаріату. А пам'ятник досі стоїть посеред Ковалевського парку.[67]
Рішенням Кіровоградської Обласною державною адміністрацією №404 від 17 вересня 1969 року пам'ятник був узятий на облік, охоронний номер - 7.
В ніч з п'ятниці на суботу 22 лютого 2014 року, о четвертій годині ранку, за хвилин десять був повалений пам'ятник Леніну В.І. Пам'ятник коли впав мав незначні пошкодження, після чого його завантажили на машину і відвезли. Цю інформацію підтверджують фотографії.
За іншою інформацією пам'ятник акуратно обмотали брезентом і поклали на асфальт, а близько десяти годин його завантажили на машину і відвезли.[34]
Схему розташування пам'ятника можна побачити на мапі:
Переглянути Пам'ятник Леніну на мапі більшого розміру.
Кількість переглядів: 3460
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова