Система Orphus

Головна » Пам'ятники

Пам’ятник Григоровичу В.І. (копія погруддя)

Дата додавання: 2011-05-01

Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича

У лютому 1972 році відбулося офіційне відкриття пам'ятника (копії бюста) на честь основоположника слов'янської філології, професору - Віктору Івановичу Григоровичу . ( Газета «Молодий комунар», лютий 1972 )

Бюст розташований перед головним (центральним) входом в Кіровоградський машинобудівний коледж Кіровоградського національного технічного університету.

Пам'ятник являє собою бюст з карельського мармуру, висота якого становить - 0,7 м, а постаменту - 3,0 м.

На виступаючої частини постаменту висічені написи: з лицьового боку «Григорович. 1815 - 1876», з правого -«Професор. Видатний слов'янознавець, етнограф, археолог».

Рішенням Кіровоградської Обласною державною адміністрацією №404 від 17 вересня 1969 року пам'ятник був узятий на облік, охоронний номер - 21.

Оригінал пам'ятника встановлено на місці поховання В.І. Григоровича - це Рівненському кладовище в Кіровограді.

Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича
Бюст В.І. Григоровича

Правління історико-філологічного товариства запросило до участі в нарадах зі спорудження пам'ятника архітектора А.О. Бернардацці. Обговоривши представлену скульптором модель в мініатюрі, правління товариства доручив спорудження пам'ятника місцевому художнику-скульптору Б.В.Едуардсу.

Пам'ятник і п'єдестал виконані з каррарського мармуру. На чотирикутному п'єдесталі безпосередньо під бюстом розташовано кілька фоліантів рукописів, на самому п'єдесталі з лицьового боку зображено прибитий пергамент з наступним написом: «ИСКЪIИ ПРAВЬДЪI МЬYЬTЬНАIЄГО СВЬТА СЕГО. Македония. Византия. Южная Русь. Во имя Славянства». ( переклад автора - "Шукав різноманітну правду в цьому світі". Словник російської мови ХІ-XVII ст, том 9, Москва, 1982 )

У нижній частині п'єдесталу вказані такі написи: з лицьового боку «Віктор Іванович Григорович. Від учнів і шанувальників», з правого -«Робота. Художник і скульптор Б.В.Едуардс м.Одеса», з лівого - «Народився в 1815 році», з задньої (тильної) - «Помер в 1876 р.»

П'єдестал поставлен на гранітному підвищенні в дві сходинки. Пам'ятник був виконаний до літа 1892, а відкриття його було відкладено до осені, так як було визнано за необхідне попередньо захистити пам'ятник залізними гратами на гранітному підставі.

Автори пам'ятника: архітектор - А. Губенко (копія скульптури), художник і скульптор - Б.В. Едуардс (оригінал скульптури), архітектор - А.О. Бернардацці (оригінал скульптури).

23 липня 1947 року почалися роботи з реставрації пам'ятника В.І. Григоровича. Цей пам'ятник був встановлений ще в 1892 році на кошти зібрані серед трудящих всієї царської Росії. Над реставрацією пам'ятника працювали скульптори та архітектори міста. За матеріалами: ( газета 21 Канал, №30 (1380), 26.07.2018 р. )

Біографія Віктора Григоровича:

Григорович В.І. народився 30 квітня 1815 року в місті Балті нинішньої Одеської області. Виховання отримав в Уманській монастирській школі, а в п'ятнадцятирічному віці став студентом Харківського університету. Після його закінчення переїхав в Дерпт, де займався класичною філологією. Незабаром здатного вченого направляють в казанський університет і пропонують очолити кафедру слов'янських наріч. Уже через рік Григорович їде за кордон для вивчення давньослов'янських письменностей Македонії, Болгарії, Долмаціі, Чорногорії, Моравії. Вчений відвідав також Відень, Дрезден, Лейпциг, Берлін. Повернувшись, пише дисертацію «Досвід викладу літератури слов'ян», за яку в 1842 році отримує ступінь магістра слов'янської філології. Майже 25 років пропрацював вчений в Казані, більше 10 років - в Одесі.

У 1876 році після виходу у відставку, у Григоровича виникає ідея переселитися в місто Єлисаветград. Тут звільнившись від службових обов'язків, він продовжує історико-етнографічні заняття, досліджує архіви, зустрічається з багатьма цікавими людьми, будує плани на майбутнє. Тут зав'язуються нові знайомства, з'являються нові творчі задуми.

Але несподівано для всіх, 31 грудня 1876 року , смерть вразила цього невтомного шукача і чудової людини.

Схему розташування пам'ятника можна побачити на мапі:


Переглянути пам'ятник на мапі великого розміру

Переглянути усі пам’ятники на мапі можно тут.

Кількість переглядів: 3985


При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова

  Наверх