Герб міста
Дата додавання: 2011-05-16
Перші згадки про символи міста відносять до часів заснування фортеці Св. Єлисавети.
В травні 1752 року тодішня влада зобов'язала Герольдмейстерску контору скласти герб фортеці. 12 квітня 1755 року з профільного закладу за підписом колезького радника Василя Адодурова (1709 - 1780) і Михайла (Елевферія) Приклонських (1728 - 1794) надійшов проект: «Під золотою імператорською короною в середині щита в лазуровому полі розташований золотий вензель" Е. І . В. " - Її Імператорська Величність, а нижче щита розташовані дві схрещених на зразок Андріївського Хреста срібних шаблі з золотими ручками для розрізнення даного герба від інших подібних йому городових гербів». Проект герба був відправлений на доопрацювання.
Герб міста Еліcаветграда був затверджений 6 серпня 1845 року імператорським указом № 19383.


Герб міста Єлисаветграда являє собою геральдичний щит французької типу, розділений горизонтально на два поля. У верхній половині щита, в золотому полі знаходиться Державний герб Російської імперії (ознака військового поселення), а в нижній, в червоному полі - земляне укріплення (фортеця), всередині якого розташований вензель Інформація вензель або Монограмма - це знак, складений із сполучених між собою (поставлених поруч або переплетених одна з одною) початкових букв імені і прізвища або ж зі скорочення цілого імені Імператриці Єлизавети Петрівни і датою 1754 (рік заснування Єлисаветграда ).
Даний герб міста проіснував без змін до 1917 року.
Проекти, що не затверждені
Проект Михайла Щербатова
У 1776 році геральдист Михайло Щербатов (1733 - 1790) надав проект герба Єлізаветградського полку: «У зеленому полі на чорній землі стоїть чорна фортечна вежа з срібними зубцями, зі штандартом коричневого кольору ім. Єлизавета».
Проект Бернгарда Кене
У другій половині ХІХ століття міська влада Єлисаветграда отримала пропозицію відомого реформатора в сфері російської геральдики, керуючого Гербовим відділенням при департаменті Бернгарда Карла (Бориса Карловича) фон Кене (1817 - 1886) розглянути новий проект міського герба.

В червоному полі золота наскрізна шестипромінева зірка, в центрі якої вензель Єлизавети Петрівни. У вільній частині герба герб Херсонської губернії (до складу якої на той час входило місто), щит був увінчаний срібною міською короною з трьома вежами і обрамований двома золотими колосками, обв'язані Олександрійською стрічкою. Проект не затвердили.
Радянська емблема
В радянські часи герб Кіровограда скоріше можна було назвати емблемою, оскільки при його складанні були порушені більшість канонів геральдики.
14 січня в 1969 році радою депутатів було затверджено герб. Автор місцевий архітектор Леонід Єгорович Растригін.

На блакитному тлі зображено золоті колоски і половина шестерні (символ сільського господарства і сільського машинобудування), на якій написано назву міста. У верхній частині (повтор кольору прапора УРСР) - в срібному колі золотий серп і молот, в нижній - зелене поле поле на якому розміщена гармата з трьома ядрами, як символ історичного минулого міста.
Сучасний герб
Сучасний герб Кіровограда затверджений рішенням Кіровоградської міської ради від 28 лютого 1996 року, розроблений архітектором, членом Українського геральдичного товариства Віталієм Кривенком.
Герб і прапор Кіровограда знайшли своє продовження традиції старої вітчизняної геральдики. У новий герб увійшли елементи раннього герба Єлисаветграда.

Малий герб Кіровограда є закруглений щит (наближений до форми так званого іспанського щита), описаний в срібний декоративний картуш і прикрашений золотою міською короною з трьома вежами.
Золота корона-вежа вказує на те, що цей герб належить місту регіонального (обласного) рівня.
Щит розділений вилоподібним блакитним хрестом на три частини: перша і друга - золоті, третя - червона.
Лазурний хрест символізує злиття трьох синіх річок: Інгулу, Сугоклія і Біянки.
Золота частина символізує золоте поле (багатство і родючість), а присутність червоного (малинового) кольору підтверджує місцезнаходження фортеці на землях Вольностей Війська Запорозького, оскільки цей колір козацтва.
На хресті - контур плану шестикутної фортеці, всередині якої поміщений червоний вензель Святої Єлисавети (покровительки міста). (P.S. Подивитися 3D модель Малого герба тут)

Великий герб Кіровограда складається з малого герба міста. З давніх часів у верхів'ях Інгулу гніздяться багато лелек. Можливо, саме з цим пов'язана легенда про козака Лелеку, який заснував тут в XVII столітті свій зимівник. Згодом на місці зимівника виросло село Лелеківка, яке пізніше увійшли до складу міста.
По обидва боки герба щитодержателя - срібні лелеки відображають все це в алегоричній формі.
Під щитом золоте колосся разом із золотим полем на щиті символізує багатство і родючість земель нашого краю.
Цю особливість підкреслює і розміщений на блакитній стрічці девіз « З МИРОМ І ДОБРОМ » яка виконана золотом.
Переглянути анімовану 3D модель герба можна тут.
Кількість переглядів: 17860
При використанні матеріалів сайту, гіперпосилання на офіційний сайт http://www.elisavetgrad.ho.ua обов'язкова